Aký si typ autora?

29. júna 2018 Inšpirácie
Aký si typ autora?

Ťukáš, ako ti prsty narástli, alebo si všetko najskôr detailne premyslíš?

V mojom ponímaní sa, milý tvorivec, všetci pohybujeme niekde v spektre medzi dvomi krajnosťami – samoúčelným pisateľským bláznovstvom a prudko organizovaným workoholizmom. Medzi tymito dvoma extrémami je asi milión stupňov, nuž som vybral aspoň 4 základné. Ani jeden nie je horší ako druhý – všetky sú iné a všetky sú super.

Nahliadni do čriev tvojej pisateľskej nátury, kam by si sa zaradil?

Škrabotĺk

Vášnivý grafoman so sklonom o veciach príliš nerozmýšľať. Čo tam po nejakých trápnych koncepciách, stačí predsa emočný štartér a vnútorná kreativita prinesie ďalšie a ďalšie podnety na písanie. Škrabotĺk je absolútnym fanúšikom asociatívnej metódy tvorby. Jeho postup je možno trochu ľahkovážny, ale písanie je preňho predovšetkým zábava, ktorú si nenechá kaziť nejakými trápnymi pravidlami. V momente, keď sa písanie stáva prácou, jeho elán trocha opadá. Pri výbere tém siaha najmä po prežitých alebo vysnívaných zážitkoch.

Storyšľap

Ako jeho meno napovedá, storyšľap má dobre vykročené na napísanie perfektného príbehu. S obľubou sa prple s úvodnými časťami knihy, premieľa v hlave hlavné charaktery postáv, žiaľ, po prvých kapitolách sa neraz ocitá stratený v slepých uličkách. Storyšľap prekypuje novými nápadmi, pre ktoré sa mu nechce dopracovávať tie staré, okukané, časom zvetrané. Keď sa však do niečoho zahryzne, len tak slope zo studnice svojej kreativity. Pri finálnej formálnej úprave textu storyšľap trpí, akoby ho drali.

Osnoprad

Tento druh tvorivca nezačne písať, kým nemá utrasenú predstavu o tom, čo to vlastne ide spáchať. Nestačí mu to len tak v hlave, všetko musí mať pekne na papieri, vo forme osnovy, ideálne s použitím plnej farebnej škály zvýrazňovačiek. Najskôr sa sám so sebou potrebuje o veciach pohádať, pretože inak by pri tvorbe len strácal čas. Jeho diela majú hlavu a pätu, málokedy sa stane, že by niečo nedokončil. Ak sa ocitne v úzkych, ťažko sa mu vybočuje z rozpracovaného konceptu, cíti sa zviazaný vlastným príbehom, čo ho neraz oberá o kreativitu.

Byroškret

Zorganizovaný, disciplinovaný pisateľ, ktorý má zdokumentované aj rodokmene vedľajších postáv. Má vyčlenené dni a časy, počas ktorých sa venuje písaniu. Čo začne, to dokončí, aj keby sa na svete minula všetka tračiarenská čerň. Byroškret vie názvy kapitol skôr, než ich napíše. Nerobí mu žiadny problém dlhodobé skúmanie a rešeržovanie problematiky, ktorej sa venuje. Má svoj vlastný štýl a nerád z neho vybočuje. Nechcite ale od neho žiadne knižné úlety alebo spontánne minidiela, bez koncepcie ani ťuk.

 

Našiel si sa alebo potrebuješ vlastnú kategóriu? ☺ Podeľ sa o svoj jedinečný naturel tu pod článkom alebo na FB. 🙂