Chcem povedať nie

04. februára 2020 Inšpirácie
Chcem povedať nie

Nechcem sa ja miešať do politiky. Fakt. Fuj. Robím, čo môžem, nezapájam sa do nenávistných diskusií, trollovania, zosmiešňovania iných pre inakosť názorov ani nemám vo zvyku písať niekomu do komentára, že je o múr oplieskaný pohlavný úd, hoci som aj o tom skalopevne presvedčený. S prichádzajúcimi voľbami túto úlohu robí už dosť dobrovoľníkov. Asi preto mi zostal čas hútať nad šialenosťou, ktorá siaha za moju komfortnú zónu…

Empíria mi dokázala, že Slovač je, žiaľ, veľmi chabá v boji za niečo. Na druhej strane sme riadne hustí, keď sme proti. Hoci totiž nie vždy tušíme, čo presne chceme, väčšinou aspoň veľmi dobre vieme, čo nechceme. Ta dá… Prečo to naše voľby vôbec nereflektujú?

Veď čo už môže človek robiť vo voľbách? Buď zahlasovať za niečo/niekoho alebo sa nezúčastniť… A to je akože všetko? Neviem ako vám, priatelia, ale mne to teda vôbec nestačí.

Chcem mať možnosť povedať aj nie.

Zapojme teraz druhú časť mozgu a predstavme si, že by sme mohli hlasovať za aj proti. Dávať plus a mínus. Povedať, ktorých politkov chceme vidieť na hradnom kopci a ktorých chceme vidieť akurát tak v hradnej studni prikrytej šutrom požičaným od uja Tantala.

To by bola konečne vzorka volebného sentimentu, ci pana. 😀 Až sa trocha bojím, že by sa po výslednom sčítaní hlasov ani jedna strana nedostala do plusu. 😀 Taký drobný wake-up call by ale nezaškodil.

Ak je v tejto republike 20 % ľudí, ktorí chcú, aby im vládla trebárs aj Panna Zázračnica, tak akože ok… Avšak ak má 80 % ľudí pocit, že to nie je panna, ale obyčajná zákerná mafiánska cundra, tak nech sa teda politici pozrú na seba a nech dostanú odpoveď na otázku – zrkadielko, zrkadielko, kto je tá najväčšia špina v našom kráľovstve?

Takže tak. Chcem dávať stranám mínuská, trestné body, protihlasy… Tak by sa snáď aj volebná účasť zvýšila, aj spravodlivejšie by to bolo… Nech politici nevidia len hlasy za, ale aj tú hĺbku odporu, ktorý nás tak národne zjednocuje. Nech vás chlad v hlave sprevádza, priatelia. 🙂

PS.: Nad volebnými systémami, pri ktorých by sme mohli dávať aj negatívne hlasy, už špekulujú oveľa kockatejšie hlavy… Googlil som a narazil som aj na metódy, pri ktorých má volič napr. 2 pozitívne hlasy a jeden negatívny. Všetko to má svoje výhody aj nevýhody, ale za úvahu to, myslím, stojí.