Muži v zbrani (Terry Pratchett)

20. marca 2023 Knihoviny
Muži v zbrani (Terry Pratchett)

Nemajú to jednoduché príslušníci poriadkových služieb mesta, v ktorom platí pravidlo, že keď už v ňom je zločin, tak aspoň nech je organizovaný. Megapolis menom Ankh-Morpork je, slušne povedané, bordel. Žijú v ňom kadejaké bytosti Plochozeme, krajiny z bohatej fantázie pána autora Pratchetta. Okrem ľudí, trolov a trpaslíkov si tam labzujú aj vlkolaci, zombie, upíri a to najhoršie – mágovia.

Neoficiálnou hlavou nočnej stráže je kaprál Mrkva, ktorého jednoduchosť si mnohí zamieňajú s hlúposťou. Je to veľmi sympatický hrdina, ktorý sa rozhodol vyriešiť záhadu hneď niekoľkých vrážd. Vraždy ako také by neboli problém, avšak tieto spáchal niekto mimo oficiálneho cechu vrahov.

Aby to nebolo také jednoduché, nočná hliadka sa stáva stále viac inkluzívnou. V Mrkvovom tíme sa tak ocitajú trpaslík, trol a prvá žena. Počas čítania ma vlastne vôbec nezaujímalo, kto stojí za vraždou profesionálneho klauna, pretože v prípade Pratchetta je cesta cieľom. Situácie, do ktorých sa postavy príbehu dostávajú sú miestami tak absurdné, až sa dostávajú nebezpečne blízko realite. A to mám rád. 😊

Nevravím, že som pri čítaní vybuchoval do rehotu, ale úsmev mi takmer celý čas nezliezol z tváre. Kníh od Pratchetta som prečítal už veľa, preto sú hrany jeho humoru v mojich očiach značne obrúsené. To mi však nebráni siahnuť po ďalších plochozemských príbehoch vždy, keď mám chuť nebrať tento guľatý svet príliš vážne.