Recenzia: Vrania šestka (Leigh Bardugo)

08. júla 2019 Tvoja tvorba
Recenzia: Vrania šestka (Leigh Bardugo)
Autor: Lenka Medovčíková

Kaz Brekker, Inej Ghafa, Nina Zenik, Matthias Helvar, Jesper Fahey, Wylan van Eck:

Hráč, odsouzenec, vzpurný synek, zbloudilá griša, sulijka, ze které se stal zabiják a kluk z Barrelu, ze kterého se stalo něco ještě horšího.

Úloha pre pokročilého čitateľa – priraď meno k popisu. 🙂

Veľa mien? Veruže musia byť spomenuté – toto bolo moje prvé stretnutie s antihrdinami a rovno so šiestimi naraz. Dá sa fandiť skupine zlodejov, vrahov a podvodníkov na samovražednej misii? Prečítajte, uvážte.

V mnohých recenziách chvália túto zvláštnu partičku ako postavy s “morálne sivými charaktermi”. Záhadný to popis, ale lepšie to verní čitatelia ani nemohli vystihnúť – je to tá záhadná ingrediencia, ktorá robí postavy nielen autentickými, ale občasne aj sympatickými, napriek ich pochybnému morálnemu pozadiu. Charaktery sa v tejto knihe nedajú posúdiť nijako, žijú si svoj život a čitateľ len kuká s otvorenou hubou, čo to tam tí ľudia stvárajú, preto zabudnite na obyčajných zloduchov aj obyčajných klaďasov.

Ďalšia skvelá ingrediencia v tejto knižnej hostine je fantazijný svet, kde sa príbeh odohráva. Ocitneme sa v meste Ketterdam – a hlavne v Barrele – najmokrejšej z jeho mokrých štvrtí, kde vládnu gangy, túžba po peniazoch aj pomste. Neskôr sa preplavíme spolu s hrdinami na šialenú misiu do Fjerdy, aby oslobodili vzácneho rukojemníka za kráľovskú odmenu, ktorá by všetkým umožnila splniť si svoje túžby. Musím oceniť mapky na začiatku, ktoré pomôžu čitateľovi zorientovať sa v tomto zvláštnom svete a v rámci príbehu autorka nešetrila “reáliami” z týchto fantazijných krajín.

Zamotajme do príbehu kus politikárčenia, otrokárstvo, prostitúciu, obchod a peniaze v pozícii boha, dodajme ešte kúsok mytológie a nadprirodzených schopností a zo stránok sa vylúpne zvláštny svet, ktorý by mohol by pripomínať aj ten skutočný a ako skutočný aj pôsobí.

Mentálna aj fyzická divoká jazda našich antihrdinov pripomína pomstu Liama Neesona za únos svojej dcéry, umocnime si to však na šiestu, keďže každý z ich má zvláštne schopnosti, vďaka ktorým sa v tejto bande ocitol. Spolu s pribúdajúcimi mŕtvolami a zdanlivo neriešiteľnými prekážkami sa valí akcia ako tsunami a príbeh sa zdá ako z amerického trháku. A veruže aj bude sfilmovaný – ako seriál na Netflixe – spolu s ďalšou sériou Griša od tejto autorky.

Perspektíva príbehu sa mení z pohľadu všetkých postáv, dostávame sa do ich spomienok, postupne sa odhaľujú motívy, neustále pochybnosti, chyby, slabosti aj prednosti, väzby silnejú, a tento zvláštny mix ich záhadne robí životaschopnejšími než čokoľvek iné, čo sa dá nájsť v súčasnej literatúre v tomto žánri. Zvláštne je, že táto kniha spadá do kategórie young adult fantasy – postavy majú cca 16-17 rokov. Rozhodne si to však nevšimnete, lebo ich životný štýl, bizarné osudy a skúsenosti zodpovedajú aspoň o 20 rokov starším osobnostiam.

A hoci nie som extra fanúšik ani fantasy, ani young adult, čosi v tejto knihe sedí ako ten zadok na šerbli a príbeh sa ľahko stane príčinou nespavosti – pozor má aj pokračovanie. 🙂

O autorke
Lenka Medovčíková

Milovníčka kníh i večná študentka, na hlavu postavená osoba, snažiaca sa nájsť originalitu vo svete plnom klišé. 🙂