Recezia: Svorka pri Vrchu kráľov (Ema Novotná)

05. júla 2022 Knihoviny
Recezia: Svorka pri Vrchu kráľov (Ema Novotná)

Z pera iba 17 ročnej Emy Novotnej vzišla fantasy kniha Svorka pri Vrchu kráľov. Ktorej nemožno uprieť úžasnú predstavivosť, no mám pocit, že si toho autorka naložila akosi priveľa.

Celý príbeh sa odvíja okolo mladučkej Elly, ktorá sa stala súčasťou svorky albrisov, netušiac, že k nej celý život patrí. Albrisovia sú v podstate vlkolaci, ktorí nemusia čakať na spln, aby stvárali psie kúsky. Ich nadľudské schopnosti tým však zďaleka nekončia.

Ellina minulosť je opradená tajomstvom, s ktorým autorka pekne pracuje prostredníctvom snov. Tajomstvo sa odhaľuje cestou hlavnej hrdinky cez jednotlivé úrovne školy, ktorú albrisovia podstupujú v bohato štruktúrovanej, akejsi kastovej forme. Ella stúpa vyššie a vyššie, vyššie a vyššie… Až prekročí nielen hranice univerzity, ale aj našej krajiny. To všetko akosi prirýchlo, akosi príliš priamočiaro.

Nevnímaj to zle, milý čitateľ, ale mne k Elle chýbal aspoň jeden poriadny zloduch, nepriateľ, akákoľvek poriadna výzva, ktorá by stála za to. Naznačené konflikty, ktoré akoby jedným pazúrom driapali aj po „politickej“ vrstve, ktorá stála na pozadí týchto vlčích spoločenstiev, zostali nezaťaté a škriabali len po povrchu. Podobne som to cítil aj pri romantických zápletkách.

Autorka však má výborne nakročené. (Čo by som ja dal za takú fantáziu, keď som mal 17 rokov a nevedel napísať súvislú vetu.) 😊 Nezabúdajme, že kniha je určená pre young adults, takže s mojimi názormi som za zenitom.

Určite verím, že sa od Emy môžeme tešiť na viac. Želám autorke, nech jej príbehy zrejú ako víno a ďakujem, že dala príležitosť prečítať si jej knihu aj mne, starému hundrošovi. 😉