Desatoro z konca sveta

22. augusta 2019 Inšpirácie
Desatoro z konca sveta

Milý čitateľ, vedz, že na svete existujú miesta, kde dochádza ku karmickému vyrovnaniu zdravotnej nežičlivosti osudu. Na týchto miestach plynie čas opačným smerom. Priestorové vnímanie sa tu láme do fraktálov a jednotlivec je konfrontovaný s psychedéliou ľahkosti vlastného bytia, existencie mimo reálny vesmír… Tieto miesta ľudovo aj oficiálne označujeme ako kúpele.

Po niekoľkonásobných skúsenostiach s trojtýždňovou rekreáciou v kúpeľoch sa rád podelím o pár tipov, ktoré môžu pomôcť každému, kto bol osudom obdarený dávkou odvahy alebo nedostatkom zdravia.

1. Spomaľ takmer na nulu

Milý môj čitateľ, ak si už nespomínaš, aké to je kráčať pomaly, a si nervózny, keď musíš na niečo čakať, v kúpeľoch ti hrozí nervový kolaps. Brzdi, spomaľ. Frázy ako „čas sú peniaze“ tu dávajú ľuďom asi rovnaký zmysel ako rybám prednáška o správnej filtrácii vody. Tu sa nikto neponáhľa, káva k tebe putuje 15 minút a prechádzka parkom, ktorú aj jednonohý pes prehupká za 5 minút, tu zdravému dvojnohému kúpeľníkovi trvá aspoň hodinu.

2. Zdrav sa ako blázon

Komunita kúpeľníkov sa zdraví, a to každému, vždy, aj desaťkrát za deň. Keď sa niekto neodzdraví a len sa nemo čuduje, že prečo ho zdravia neznámi pozemšťania, rovno si môže na čelo vycapiť – som kúpeľný panic, prosím, pomôžte mi.

3. Tykaj bez hanby

Trend tykania, ktorý nám do pracovného prostredia vo veľkom importujú korporácie ako suprovú, coolovú, trendy a najpopichi novinku, objavili v kúpeľoch sto rokov pred Googlom. Aj keby bol tvoj kúpeľný súkmeňovec Matuzalemov praded, vôbec nemusíš mať ostych pozdraviť ho ako seberovného.

4. Inšpiruj sa skúsenejšími

Postarší kúpeľníci v dôchodkovom alebo tesne preddôchodkovom veku sa v tomto vesmíre menia na puberťákov. Na tanečnej zábave len tak letia barle do kúta a šup ho na parket povykrúcať starú živicu. A naplno. Veď človek nikdy nevie, ktorá žúrka je jeho posledná. Fakt sa neraz bavia lepšie, dlhšie, hlučnejšie a perverznejšie než Angličania v centre Bratislavy na rozlúčke so slobodou. S dôchodcami sa treba kamarátiť!

5. Nadviaž vzťah s domorodcami

Kamarátiť sa treba aj s domácim osadenstvom a personálom kúpeľov. Má to nespočetne mnoho výhod. Za všetky spomeniem aspoň to, že ak sa sem raz vrátiš, pravdepodobne ich nájdeš tam, kde si sa s nimi pred rokmi rozlúčil. Okrem toho poznajú ľudí z celého Slovenska a tie najpikantnejšie a najneuveriteľnejšie „spa stories“, aké si kedy počul.

6. Do krčmy! No nie vždy

Nechoď do miestnej krčmy v čase, keď začína v neďalekej fabrike celozávodná dovolenka alebo pred sviatkom. (Na toto ťa upozornia domáci, ak sa s nimi skamarátiš.) Domáce obyvateľstvo len ťažko odoláva pliage alkoholizmu, pretože s meniacimi sa kúpeľnými turnusmi sa v podstate každý deň s niekým srdečne lúčia alebo vítajú. V čase, keď si môžu vyhodiť z kopýtka viac než v bežný deň, je to hotový masaker. Hádzanie plných pohárov o stenu, vyzlečenie spoluožrana donaha a hádzanie jeho spoďárov, skopanie smetného koša, pretože si dovolí existovať… Obraz si si asi už utvoril.

7. Hraj, primáš, hraj

Správny kúpeľník si so sebou vezme čo najviac spoločenských hier a hudobných nástrojov, ktoré má k dispozícii. Času má v kúpeľoch toľko, že sa stihne nové hry nielen naučiť, ale si aj vymyslieť vlastné. Ja som si vláčil aj dve knihy, ale k čítaniu som sa napriek knihomoľstvu takmer nedostal.

8. Nerozprávaj sa s lekárom

Kúpeľní lekári majú tendenciu byť ukecaní až hrôza. Ak narazia na pacienta, ktorý má silnú potrebu rozprávať sa s nimi aj o kolonoskopii ich švagra dcéry psa, agresivita v čakárni prudko rastie. Spoločenskú nenávisť netreba zvyšovať, preto na lekárove oznamovacie vety nereagujeme vôbec a na opytovacie vety využívame slovnú zásobu pozostávajúcu z áno, nie a neviem.

9. Priprav sa na ťažký návrat

Nebude sa ti chcieť vrátiť do reality a dlho sa do nej mentálne ani nevrátiš. Drvivá väčšina kúpeľníkov trpí po návrate domov podobným syndrómom, aký postihuje vojnových veteránov alebo astronautov, ktorí sa vrátia z kozmu. Bezpečné opatrenie proti tomuto syndrómu neexistuje.

10. Udržuj kontakt

Keď prídeš do kúpeľov, okamžite si okolo nich postav mentálny múr a nedovoľ, aby dnu prenikali zbytočné informácie z reálneho sveta. Vymkni prácu, školu, rodinu, kamarátov… Znie to kruto, ale stojí to za ten relax a len s týmto prístupom môžeš reálne vykuknúť zo svojej bubliny a uvidieť, že život vie byť aj iný, a to teda diametrálne. Naplno si užívaj nový svet s novými pravidlami, nečakanými spoločneskými štruktúrami, pestrými názormi a neuveriteľnými príbehmi… No nezabudni ten múr pri svojom odchode zbúrať, aby si si do života mohol preniesť všetko, čo si sa naučil, a každého, koho si dobre spoznal a nechcel ho ani po dlhej dobe uškrtiť. 😉