Žatva smrti (Neal Shusterman)

16. februára 2023 Knihoviny
Žatva smrti (Neal Shusterman)

Predstav si, že po svete chodia niektorí ľudia v rôznofarebných rúchach a celkom legálne zabíjajú ľudí. A teraz si predstav, že aj napriek tomu, ako potreštene to znie, je tento svet podstatne lepší než ten, v ktorom práve žijeme. Husté, nie? 

Trilógia Žatva smrti od Neala Shustermana nám predstavuje svet riadený úžasnou umelou inteligenciou, vďaka ktorej si ľudia žijú ako v raji – bez chorôb, bez bolesti, bez meškajúcich spojov a dopravných nehôd, bez živelných pohrôm, bez potreby peňazí, bez nedostatku jedla, s prácou na báze čistej dobrovoľnosti a bez nutnosti zostarnúť a zomrieť. Krpcami ťa napred ponesú len vtedy, keď sa tak rozhodne niektorý z koscov.

Etika žitia a umierania, úskalia dokonalej umelej inteligencie a nedokonalého ľudského svedomia, vývoj udalostí v globálnom meradle… To všetko autor úžasne a zaujímavo podáva na príbehu mladých ľudí, ktorých osudom je životy zachraňovať, no aj brať. Ja som bol úprimne potešený všetkými časťami tejto trilógie – Kosec, Nimbus, Posol. Tento druh young adult literatúry mám osobne veľmi rád. Cítim sa mladší, ale nie blbší. 😀

Nečudujem sa, že Žatva smrti získala hneď niekoľko ocenení. Určite si nenechám ujsť ani ďalšie príbehy z tohto sveta. Objavil som ich zatiaľ len v angličtine pod názvom Gleanings.