Platón: Pravda je inde (E. A. Dal Maschio)

06. februára 2023 Knihoviny
Platón: Pravda je inde (E. A. Dal Maschio)

Akýsi zvrátený záujem o filozofiu drieme v mojom vnútri odnepamäti. Vekom zakrpatel, odsťahoval sa do kúta, kde spoza zaprášeného obočia škaredo zazerá na svet. Viním za to školstvo, ktoré ma nedostalo ďalej než po Tomáša Akvínskeho. Áno, trocha alibizmu, ale uznajme, že keby sme na hodinách matematiky rátali toľko, koľko sme filozofovali na hodinách filozofie, možno by sme museli len tipovať, koľko jabĺk nám zostane, ak máme tri a jedno z nich hodíme Newtonovi do hlavy.

Láska k múdrosti, AKA filozofia, okolo mňa hádzala všakovaké nevysvetlené pojmy, vďaka ktorým som ju chcel akurát kopnúť do súcna tak, že by ju ani logos nenašiel. Ech, tragédia gréckych rozmerov. S floskulou na jazyku však teraz vravím, že nie je všetkým dňom koniec, odvážnym šťastie praje a radšej neskôr ako nikdy… Jednoducho, skúšam to s filozofiou znova.

Predplatil som si sériu Objavujte filozofiu, ktorá mi sľubuje, že nezomriem sprostý. 😉

Pri čítaní prvej knihy PLATÓN: Pravda je inde sa mi začala motať hlava, ale neodpadol som. Autor sa úprimne snaží vysvetľovať filozofove teórie ľudsky a zrozumiteľne. Občas sa mu to napriek tomu nepodarí na prvú dobrú, ale nevadí… Nemôžem sa asi diviť, že pri čítaní vyše 2000 rokov mŕtveho filozofa musím rozmýšľať inak a tuhšie.

Samozrejme, o Platónovi sa nedá hovoriť bez toho, aby sme v každej druhej vete nespomenuli Sokrata. Tak tomu je aj v prvej časti knihy. Som v celku spokojný, ako mi bola vysvetlená teória foriem, resp. teória ideí, hoci som mal zo slávneho prirovnania k jaskyni vždy pocit, že v Aténach robili víno výlučne z lysohlávok.

Platónove myšlienky o duši, posmrtnom živote, kráse, spravodlivosti či dokonalom štáte sú vskutku zaujímavé. Priznávam, že dokonalý štát, ako ho vníma Platón, je mojou nočnou morou, no nikde nie je napísané, že s filozofovými myšlienkami nemožno polemizovať. Ostatne, robí tak aj samotný autor knihy. Poukazuje na nezrovnalosti v jeho teóriách, ako aj na rozdielnosť vnímania niektorých pojmov a hodnôt dnes a v minulosti. A tak to všetko, aspoň na chvíľu, dáva zmysel.