Jemné umenie mať veci v p**i

21. augusta 2018 Knihoviny
Jemné umenie mať veci v p**i

No uznaj, názvu tejto knihy sa odoláva naozaj ťažko. Nepochybujem, že mu autor vďačí nemalou mierou za tie gigantické celosvetové predaje.

Priznávam, posúdil som knihu podľa obalu a po dlhej dobe som podľahol pokušeniu prečítať si dáku motivačnú literatúru. Ááá… Bol som celkom milo prekvapený.

Na úvod ti, milý čitateľ, musím odtajniť, že motivačné kecy považujem za také duševné palacinky. – Chutia úžasne, pôsobia priam božsky, dodávajú energiu…, ale keď sa ich raz obžerieme, stačí neskôr len závan ich špecifickej sladkej vône a už je nám na tyčku.

Myslím, že dobre vieš, o čom hovorím, veď tých premotivovaných blábolov je navôkol toľko. Servírujú ich tréneri, koučovia, rôzni guru a v neposlednom rade mediálne hollywoodoviny každej sorty. Samé palacinky v prášku, instantné vzpierače sebadôvery… A zrazu, aha, motivačná kniha, akosi postavená na hlavu, nám vraví, že sa máme na všetko zvysoka vykašľať. Osviežujúce.

Zôkol-vôkol okresané – na svete je len málo vecí, na ktorých by nám malo záležať až tak, aby sme pre ne nemohli pokojne spávať. Prestíž, sláva, vzhľad, jedinečnosť, trojposchodová vila na pobreží… do paže s nimi. Na druhej strane, ak niekto stúpi našim reálnym, poctivým hodnotám do ksichtu, treba ich brániť a mať celkom na saláme, že pri tom niekomu stúpime na otlak.

Milý čitateľ, mámvp**izmus je jednoduchý a oslobodzujúci. Mám ho rád. 🙂

Vzťahujúc nejaké to palacinkové múdro na naše kreatívne snahy sa mi chce napísať asi len toľko:

Nevadí, ak sa nám nepodarí zapratať globálny knižný trh bestsellermi. Nevadí, ak nie sme originálni ako konfekčné doplnky Lady Gaga. Nevadí, ak nás vydavateľstvo pošle do všetkých deviatich kruhov Danteho pekla… Ak nás písanie a tvorba robia šťastnými, všetko ostatné môže ísť handry fajčiť. 🙂