Recenzia: 3 minúty (Anders Roslund, Börge Hellström)

26. marca 2019 Knihoviny
Recenzia: 3 minúty  (Anders Roslund, Börge Hellström)

Milí milovníci kriminalistických a špionážnych románov, myslím, že pri knihe 3 minúty si prídete na svoje. Mne sa tento švédsky počin javí ako kríženec medzi Narcos a Jamesom Bondom.

Dvojica brutálne úspešných autorov Roslund a Hellström napísala najskôr knihu 3 sekundy a keď ňou dobila kníhkupectvá na celom šírom svete, opäť sa prihlásila o slovo voľne nadväzujúcim dielom 3 minúty, neskôr napísala aj 3 hodiny. Som zvedavý, či sa im podarí dopracovať k trom desaťročiam. 😉

Btw. nejde mi do hlavy, ako môžu jeden román písať dvaja autori… Pred očami mám švédsky obraz – dvaja týpci v čiernom sedia na stoličkách z Ikey, spoločnosť im robí fľaša Brännvinu, v diaľke znie ABBA… Gimme! Gimme! Gimme! Popíjajú, vraštia čelá a kreslia myšlienkové mapy do snehu… Kokooos, aký stereotyp… Našťastie, Roslundova a Hellströmova schopnosť imaginácie je podstatne širšia, dostala ich hlavného protagonistu až do Kolumbie a páni knihu napísali tak, že keby na obálke knihy neboli dve mená, netušil by som, že vznikala skrze dve klávesnice.

Čo iné už by sme v Kolumbii riešili, ak nie drogy? Neviem. (Kakao? :D) Veruže aj Piet Hoffmann, hlavná postava, tajný dvojitý agent v službách protidrogových síl, zvnútra rozkladal biznis s bielym práškom do závislosťtvorného pečiva. Jeho život nebol ani zďaleka prechádzkou ružovou banánovou plantážou, no totálne sa mu skomplikoval v momente, keď ho chceli odkrágľovať jeho vlastní zamestnávatelia. Piet preto vymyslel veľmi riskantný plán, ako sa z tejto prekérnej situácie dostane. Čitateľom predviedol premyslenú akciu, pri ktorej by sa aj Jamesovi Bondovi kvapôčka potu zaleskla na čele. Ak si fanúšikom dynamických akcií a vypätých situácií, nebudeš sklamaný.

Nejakú hlbokú myšlienku by som v 3 minútach nehľadal. Vďaka príbehu sa síce zoznámime so smutnou realitou chudobnej kolumbijskej mládeže, z ktorej už v deckom veku vyrastajú smrtonosní sicarios, ale od sociálnej sondy to má na míle ďaleko. Pútavosť knihy tkvie v epickom príbehu, ktorý je celkom plasticky vyobrazený z pohľadu viacerých hlavných postáv. Dejová linka nie je plochá, našťastie však nie je ani tak prešpekulovaná, že by sa v nej nevyznal ani Pytagoras. Inými slovami, dá sa pri nej relaxovať.

Neodpustím si poznámku, že pri čítaní ma iritovali dve skutočnosti. Prvou z nich bolo, že autori niekedy až veľmi neskoro prezradili, o akej postave to vlastne čítam. Raz som musel prečítať celú prvú stranu kapitoly, v ktorej som sa dozvedel, kde sa postava nachádza, aké má dojmy, čo plánuje…, kým som sa zistil, o koho vlastne ide. Ak ti pri čítaní riadkov víria v hlave obrazy deja, budeš mať zrejme občas sťaženú imagináciu.

Druhým „iritovadlom“ bolo pre mňa čudné. Používanie bodiek. Chápem. Že bodka za každým. Druhým slovom. Zvyšuje napätie. Ale miestami to bolo. Zbytočné. A brutálne. To miestami rušilo. Plynulé porozumenie. 🙂

3 minúty sú výbornou voľbou, ak hľadáš čitateľský zážitok v napínavej akcii, máš rád prostredie spravodajských agentúr a drogových kartelov, preferuješ temné príbehy, na ktoré majú, ktovie prečo, severskí autori taký výnimočný talent.